top of page
1логотип1.jpg

Юридична компанія

"Yurtsev&Partners"

             +38(096) 761 37 73

             +38(063) 498 20 32  

        Yurtsev.Partners@gmail.com

 

Особливості визначення місця проживання дитини

    Особливості визначення місця проживання дитини врегульовані статтями 19, 160-162 Сімейного кодексу України та пунктом 72 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866, сама ж процедура визначення такого місця проживання в судовому порядку передбачена в Цивільному процесуальному кодексі.

     Слід вказати, що визначати місце проживання дитини можна як під час перебування в шлюбі, так і після розлучення. Батько та матір мають рівні права на те, щоб дитина проживала з ним/нею, та однакові можливості для реалізації та захисту таких прав.       

   Так, зокрема, позовна заява про визначення місця проживання дитини до суду чи заява про визначення місця проживання дитини до служби у справах дітей може бути подана будь-ким з батьків дитини.

     Є декілька способів визначити місце проживання дитини:

 1. Батьки в добровільному порядку досягають згоди щодо цього;

 2. В досудового порядку: один з батьків звертається до служби у справах дітей (за місцем проживання дитини) і подає такі документи:

 • відповідна заява;

 • копія паспорта;

 • довідка з місця проживання/реєстрації;

 • копія свідоцтва про укладення та/або розірвання шлюбу – якщо мали місце такі факти;

 • копія свідоцтва про народження дитини;

 • та інші документи, залежно від кожного індивідуального випадку (такими документами можуть бути: довідки про сплату аліментів з місця навчання, щодо виховання дитини тощо).

   В подальшому, служба у справах дітей приймає висновок про визначення місця проживання дитини і надає його органу опіки та піклування, який вже, в свою чергу, приймає рішення, яке є обов’язковим для виконання, якщо протягом 10 днів воно не оскаржено до суду. Тобто, наголосимо, що у разі незгоди з рішенням органу опіки і піклування – час на його оскарження до суду всього лише 10 днів з часу винесення.

    3) Одним із батьків подається позов про визначення місця проживання дитини до суду і вже в судовому порядку встановлюється з ким доцільніше проживати дитині. Звертаємо увагу, що звернення до органу опіки і піклування не позбавляє можливості звернутися з цим же питанням до суду. Однак, під час судового розгляду обов’язковою є участь органу опіки і піклування у справі, а також, на такий орган покладається обов’язок щодо подання письмового висновку щодо місця проживання дитини. Такий висновок є рекомендованим для суду, але не обов’язковим, тобто, суд, у разі якщо він вважає висновок необгрунтованим, може не погоджуватись із ним.

     Що береться до уваги при визначенні місця проживання?

 • Наявність самостійного доходу;

 • місце проживання дитини (яке вказує заявник, тобто особа, яка бажає, щоб дитина  проживала з нею). У зв’язку з цим, службою у справах дітей проводиться обстеження житлово-побутових умов і за результатами обстеження складається акт;

 • виконання батьками своїх батьківських обов’язків (зокрема, розвиток дитини, відвідування навчального закладу/дитсадка, лікарні, піклування про дитину);

 • стан здоров’я дитини та кожного з батьків;

 • особиста прихильність дитини та батьків до неї;

 • вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів;

 • можливість аморальної поведінки зі сторони кожного з батьків;

 • інші обставини, що мають значення.

   Зауважуємо, що якщо дитині виповнилось 10 років, її місце проживання визначається за її згодою; якщо виповнилось 14 років – то дитина сама вирішує з ким вона бажає проживати.

       Якщо Вам потрібна позовна заява про визначення місця проживання дитини 2020 і чи юридична допомога щодо оформлення інших документів та супроводу процедури визначення місця проживання дитини, звертайтесь до нас і юридична компанія «Yurtsev&Partners» зробить усе швидко та якісно.

Якщо у Вас ще залишилися запитання - ви можете отримати на них відповіді як у нас в офісі так і онлайн !

Для цього заповніть поля нижче або ж зателефонуйте нам.

Відправте заявку -

ми передзвонимо, і обговоримо Вашу ситуацію.

Щоб отримати консультацію

впишіть свої дані в форму 

і нажміть на кнопку:

Дякуємо, відправлено!

                            АДРЕСА

             21037, м. Вінниця, вул. Пирогова,

             буд. 76-Б, офіс 125.

           

    

                           КОНТАКТИ

             +38(096) 761 37 73

             +38(063) 498 20 32  

              Yurtsev.Partners@gmail.com

 

 

bottom of page