
Юридична компанія
"Yurtsev&Partners"
Особливості визначення місця проживання дитини
Особливості визначення місця проживання дитини врегульовані статтями 19, 160-162 Сімейного кодексу України та пунктом 72 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866, сама ж процедура визначення такого місця проживання в судовому порядку передбачена в Цивільному процесуальному кодексі.
Слід вказати, що визначати місце проживання дитини можна як під час перебування в шлюбі, так і після розлучення. Батько та матір мають рівні права на те, щоб дитина проживала з ним/нею, та однакові можливості для реалізації та захисту таких прав.
Так, зокрема, позовна заява про визначення місця проживання дитини до суду чи заява про визначення місця проживання дитини до служби у справах дітей може бути подана будь-ким з батьків дитини.
Є декілька способів визначити місце проживання дитини:
-
Батьки в добровільному порядку досягають згоди щодо цього;
-
В досудового порядку: один з батьків звертається до служби у справах дітей (за місцем проживання дитини) і подає такі документи:
-
відповідна заява;
-
копія паспорта;
-
довідка з місця проживання/реєстрації;
-
копія свідоцтва про укладення та/або розірвання шлюбу – якщо мали місце такі факти;
-
копія свідоцтва про народження дитини;
-
та інші документи, залежно від кожного індивідуального випадку (такими документами можуть бути: довідки про сплату аліментів з місця навчання, щодо виховання дитини тощо).
В подальшому, служба у справах дітей приймає висновок про визначення місця проживання дитини і надає його органу опіки та піклування, який вже, в свою чергу, приймає рішення, яке є обов’язковим для виконання, якщо протягом 10 днів воно не оскаржено до суду. Тобто, наголосимо, що у разі незгоди з рішенням органу опіки і піклування – час на його оскарження до суду всього лише 10 днів з часу винесення.
3) Одним із батьків подається позов про визначення місця проживання дитини до суду і вже в судовому порядку встановлюється з ким доцільніше проживати дитині. Звертаємо увагу, що звернення до органу опіки і піклування не позбавляє можливості звернутися з цим же питанням до суду. Однак, під час судового розгляду обов’язковою є участь органу опіки і піклування у справі, а також, на такий орган покладається обов’язок щодо подання письмового висновку щодо місця проживання дитини. Такий висновок є рекомендованим для суду, але не обов’язковим, тобто, суд, у разі якщо він вважає висновок необгрунтованим, може не погоджуватись із ним.
Що береться до уваги при визначенні місця проживання?
-
Наявність самостійного доходу;
-
місце проживання дитини (яке вказує заявник, тобто особа, яка бажає, щоб дитина проживала з нею). У зв’язку з цим, службою у справах дітей проводиться обстеження житлово-побутових умов і за результатами обстеження складається акт;
-
виконання батьками своїх батьківських обов’язків (зокрема, розвиток дитини, відвідування навчального закладу/дитсадка, лікарні, піклування про дитину);
-
стан здоров’я дитини та кожного з батьків;
-
особиста прихильність дитини та батьків до неї;
-
вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів;
-
можливість аморальної поведінки зі сторони кожного з батьків;
-
інші обставини, що мають значення.
Зауважуємо, що якщо дитині виповнилось 10 років, її місце проживання визначається за її згодою; якщо виповнилось 14 років – то дитина сама вирішує з ким вона бажає проживати.
Якщо Вам потрібна позовна заява про визначення місця проживання дитини 2020 і чи юридична допомога щодо оформлення інших документів та супроводу процедури визначення місця проживання дитини, звертайтесь до нас і юридична компанія «Yurtsev&Partners» зробить усе швидко та якісно.

Якщо у Вас ще залишилися запитання - ви можете отримати на них відповіді як у нас в офісі так і онлайн !
Для цього заповніть поля нижче або ж зателефонуйте нам.
Відправте заявку -
ми передзвонимо, і обговоримо Вашу ситуацію.
Щоб отримати консультацію
впишіть свої дані в форму
і нажміть на кнопку:
АДРЕСА
21037, м. Вінниця, вул. Пирогова,
буд. 76-Б, офіс 125.





