Юридична компанія
"Yurtsev&Partners"
Визнання фізичної особи банкрутомм
Минулої осені в Україні запрацював новий правовий інститут визнання фізичної особи банкрутом. Слід зазначити, що в світі такий механізм вже існує тривалий час, а для України це є нововведенням тому судова практика з цього питання перебуває ще на стадії формування.
З метою законодавчого регулювання питань пов’язаних з визнанням банкрутом фізичної особи, а також юридичної особи 21 жовтня 2019 року було введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства.
Книга 4 даного Кодексу містить норми, які регулюють питання пов’язані саме з процедурою визнання банкрутом фізичних осіб та має назву «Відновлення платоспроможності фізичних осіб».
Статтею 115 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено підстави, які повинні існувати для того, щоб відкрити провадження у справі про неплатоспроможність фізичних осіб, зокрема це:
-
наявність заборгованості перед кредиторами у розмірі більше 30 розмірів мінімальної заробітної плати (на сьогодні це не менше 150000 грн.)
-
зупинення погашення боргів у розмірі більше 50 відсотків тих платежів, які припадали на кожен місяць за кожним кредитом чи іншим зобов’язанням упродовж двох місяців;
-
є постанова у виконавчому провадженні про те, що у фізичної особи відсутнє майно, на яке може бути звернуто стягнення;
-
наявні інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
Вищезазначені підстави дають можливість фізичній особі звернутися до господарського суду за місцем свого проживання із заявою про визнання її неплатоспроможною.
Слід сказати, що для підготовки такої заяви та додатків до неї краще звернутися до адвоката, який на професійному рівні зможе вам підготувати всі необхідні документи без усіляких ризиків.
Звертаємо вашу увагу, що до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність обов’язково має бути подано докази того, що боржник сплатив на депозитний рахунок суду винагороду керуючому реструктуризацією за 3 місяці виконання повноважень. Розмір такої винагороди арбітражного керуючого складає 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання повноважень, а це наразі 31530 грн.
Ще одним фінансовим нюансом для боржника є сплата судового збору у справі про визнання фізичної особи банкрутом. Слід зазначити, що законом України «Про судовий збір» не передбачено сплати судового збору за звернення до суду про визнання фізичної особи банкрутом, але практика свідчить про інше. Так промоніторивши практику суду, вбачаємо, що суди залишають без руху такі заяви в разі відсутності доказу про сплату судового збору.
У процедурі банкрутства фізичної особи є дві стадії: реструктуризація боргів та визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів. На стадії реструкторизації боргів відбувається відновлення платоспроможності боржника та погашення боргів. Невід’ємним для цієї стадії є план реструкторизації в якому має бути зазначено інформацію про розмір боргів та черговість їх погашення, інформацію про всі існуючі та такі, які можуть існувати в майбутньому доходи боржника, суми, що мають бути виділені для погашення вимог кредиторів та ті вимоги, які підлягають списанню у разі виконання плану реструктуризації боргів. За наслідками розгляду звіту про виконання плану реструктуризації суд ухвалює постанову про закриття провадження у справі про неплатоспроможність у зв'язку з виконанням боржником плану реструктуризації боргів.
Наступна стадія визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів настає у випадку якщо боржником не виконано плану реструкторизації боргів або якщо кредитори не затвердили план реструкторизації протягом 120 днів після відкриття провадження у справі про визнання фізичної особи неплатоспроможною.
Загалом, визнання фізичної особи банкрутом є досить цікавою процедурою і за останній рік нею скористалося вже більше 800 осіб (це ті особи по яких вже є судові рішення). Тому якщо ви зацікавилися в даній процедурі то ми з радістю допоможемо в її реалізації.
Якщо у Вас ще залишилися запитання - ви можете отримати на них відповіді як у нас в офісі так і онлайн !
Для цього заповніть поля нижче або ж зателефонуйте нам.
Відправте заявку -
ми передзвонимо, і обговоримо Вашу ситуацію.
Щоб отримати консультацію
впишіть свої дані в форму
і нажміть на кнопку:
АДРЕСА
21037, м. Вінниця, вул. Пирогова,
буд. 76-Б, офіс 125.