Юридична компанія
"Yurtsev&Partners"
Умови визнання банкрутом фізичної особи
В 2023 році до Кодексу України з процедур банкрутства було внесено низку змін, що значно спростило судову процедуру банкрутства суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які стали неплатоспроможними через повномасштабну збройну агресію Російської Федерації.
Нагадуємо, що провадження у справах про неплатоспроможність боржника можливе як щодо юридичної особи, так і фізичної особи та фізичної особи – підприємця.
Якщо мова йде про процедуру банкрутства саме фізичної особи або фізичної особи-підприємця, то наразі редакція Закону встановлює наявність таких обов’язкових умов для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність як:
1) боржник не здійснює погашення кредитів чи інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;
2) у боржника, який ініціює процедуру банкрутства не має майна, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені державним чи приватним виконавцем заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними;
3) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
Раніше ж для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність саме фізичних осіб та ФОП, окрім підстав зазначених у вищевказаних п.1 і п. 3 - Закон вимагав, щоб розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) був не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати, а також обов’язково мало бути ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення (остання умова по суті дублюється).
Варто зазначити, що заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подається до господарського суду за місцем проживання боржника. У випадку зміни боржником зареєстрованого місця проживання після подання заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) це ніяк не впливає на зміну територіальної підсудності господарського суду. Раніше ж зміна місця проживання несла за собою зміну територіальної підсудності.
Які ж документи необхідно подати фізичній особі чи ФОП до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність:
1) довіреність чи інший документ, що засвідчує повноваження представника, якщо заяву підписано представником;
2) документи, що підтверджують наявність (відсутність) у боржника статусу фізичної особи - підприємця;
3) конкретизований список кредиторів і боржників із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів (боржників), а також те саме по кожному кредитору окремо.
4) опис майна боржника, що належить йому на праві власності;
5) копії документів, що підтверджують право власності боржника на майно;
6) перелік майна, що перебуває у заставі (іпотеці) або є обтяженим в інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кожного кредитора, на користь якого вчинено обтяження майна боржника;
7) копії документів про вчинені боржником (протягом року до дня подання заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність) правочини щодо належного йому нерухомого майна, цінних паперів, часток у статутному капіталі, транспортних засобів та угоди на суму не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;
8) відомості про всі наявні рахунки/електронні гаманці боржника;
9) копія трудової книжки (за наявності);
10) відомості про роботодавця (роботодавців) боржника;
11) декларація про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства;
12) докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень;
13) інформація про наявність (відсутність) непогашеної судимості за економічні злочини;
14) інші документи.
Разом із вищевказаною заявою боржник подає пропозиції щодо реструктуризації боргів.
В результаті розгляду господарським судом заяви боржника про неплатоспроможність суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі кредиторами не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів або рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника.
Далі суд при постановленні ухвали про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність ухвалює рішення про звільнення боржника - фізичної особи від боргів.
З того моменту фізична особа чи ФОП повністю звільняється від усіх своїх боргів.
Також, Ви можете перевірити наявність умов визнання Вас банкрутом, заповнивши заявку на отримання консультації нижче.
Якщо у Вас ще залишилися запитання - ви можете отримати на них відповіді як у нас в офісі так і онлайн !
Для цього заповніть поля нижче або ж зателефонуйте нам.
Відправте заявку -
ми передзвонимо, і обговоримо Вашу ситуацію.
Щоб отримати консультацію
впишіть свої дані в форму
і нажміть на кнопку:
АДРЕСА
21037, м. Вінниця, вул. Пирогова,
буд. 76-Б, офіс 125.